علیرضا لطفی

(متولد ۱۳۵۶ در تهران)

، معلم قرآن و پژوهش‌گر در زمینه‌ی «تربیت قرآنی» و «مهارتهای زندگی قرآنی» است. او فارغ‌التحصیل رشته‌ی «مهندسی مکانیک» از «دانشگاه علم و صنعت ایران» و دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته‌ی «علوم قرآن» از «دانشگاه علوم و معارف قرآن تهران» می‌باشد.

وی پس از دریافت مدرک مهندسی، به مدت ۵ سال به فعالیت‌های صنعتی مشغول بود. اما علاقه و رغبت او به قرآن که از دوران دبیرستان (نمونه دولتی امام صادق علیه السلام) در او ایجاد شده بود؛ او را به سمت پژوهش‌های قرآنی کشید. او پس از ترک فعالیت‌های صنعتی، ابتدا به تألیف کتب «آموزش ترجمه و مفاهیم قرآن کریم» پرداخت. در این موقعیت بود که متوجه خلأ آموزش‌های مهارت‌محور در حوزه‌ی زندگی دینی و آموزه‌های اسلامی شد و به طراحی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی و تألیف کتبی در این زمینه مشغول گردید.

از این پژوهش‌گر تاکنون کتاب‌هایی با عنوان: «طرحی برای زندگی»، «کارگاه گفتگو»، «روشی آسان برای فهم قرآن (با همکاری محمد ضرغام)»، «آموزش مفاهیم قرآن (سه جلدی) (با همکاری محمد ضرغام)» منتشر شده است. علیرضا لطفی هم‌اکنون به پژوهش در زمینه‌ی «تربیت قرآنی» و برگزاری مجموعه کارگاههای «مهارتهای زندگی قرآنی» در مؤسسه‌ی «شوق رضوان»، مشغول است. عمده‌ترین فعالیت اجتماعی علیرضا لطفی، برگزاری کارگاههای آموزشی با عنوان: «کارگاه مهارتهای پایه زندگی قرآنی» ، «کارگاه هنر گفتگو»، «کارگاه تقویت و تطهیر قوه‌ی خیال» و «کارگاه اندیشه‌ورزی» می‌باشد.